Kto pyta też błądzi..

Zastanawiam się czasami, po co ludzie zadają pytania. Wydaje się oczywiste, że zadajemy pytania po to, by usłyszeć odpowiedź. Ale niejednokrotnie doświadczyłam tego, że moja odpowiedź została zupełnie zignorowana, a na jej miejscu pojawiały się wywody, o które nikt nie zapytał.

Umiejętność zadawania pytań nie jest wcale taka oczywista. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zadanie pytania wiąże się z odpowiedzią, która może nie zawsze być taka, jakiej oczekujemy. Ale tej odpowiedzi należy się szacunek. Szacunek należy się osobie, która odpowiada, co może wcale nie być takie proste. Bo skoro zadajesz pytanie, dajesz sygnał, że odpowiedź na nie Cię obchodzi.

Czasami ktoś pyta co u mnie. A kiedy odpowiadam, zostaje zignorowana na rzecz wypowiedzi co u tej osoby. Czasami ktoś pyta co myślę na dany temat. A potem prezentuje swoje opinie, udowadniając mi, że nie mam racji. A ja wtedy czuję się oszukana i zastanawiam się, po co było to pytanie, skoro od razu można było przejść do drugiej części. Kierując się egocentryzmem zawsze będziemy stać w miejscu. Ktoś mądry powiedział, że najciekawsze książki to inni ludzie. Zacznij czytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *